RWE wraz z Fundacją MARE instalują kolejny kosz morski

RWE wraz Fundacją MARE wyłowią plastikowe odpady w Porcie Ustka

  • Każdego roku do mórz i oceanów trafiają tony plastiku. Problem odpadów z tworzyw sztucznych dotyczy także Morza Bałtyckiego.
  • Na każdych 100 m bałtyckich plaż znaleźć można średnio od 50 do 300 sztuk odpadów morskich, z czego 70 proc. to tworzywa sztuczne.
  • Aby pomóc przezwyciężyć ten problem RWE wraz z Fundacją MARE i Zarządem Portu
    w Ustce zainstaluje kosz morski PortBin, który wyłowi odpady bezpośrednio z wody w usteckim porcie.

Odpady z tworzyw sztucznych pływające w morzach i wzdłuż linii brzegowej stanowią poważne wyzwanie środowiskowe dla każdej nadmorskiej miejscowości. Według danych HELCOM, czyli Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, na każdych 100 m bałtyckich plaż można znaleźć średnio od 50 do 300 sztuk odpadów, z czego 70 proc. to tworzywa sztuczne. To ogromne zagrożenie dla organizmów morskich i całego ekosystemu morskiego – plastik nie ulega rozkładowi a jedynie rozdrobnieniu do coraz mniejszych cząsteczek, które mylone są przez organizmy morskie z pokarmem. W ten sposób cząsteczki mikroplastiku trafiają np. do ludzkiego łańcucha pokarmowego.

Dbałość o środowisko naturalne stanowi centralny punkt strategii RWE. Dlatego firma nawiązała współpracę z Fundacją MARE. Wspólnie zainstalowali w Porcie Ustka kosz morski PortBin służący do odławiania odpadów bezpośrednio z wody. Projekt jest wspierany przez Zarząd Portu Morskiego Ustka.

Kosz PortBin został zaprojektowany jako optymalne rozwiązanie do zbierania śmieci pływających w portach i wolno pływających zbiornikach wodnych przy pomocy skimmera, który pozwala na zasysanie do kosza odpadów bezpośrednio z wody. Wyposażony jest w 30-litrowy kosz oraz posiada bardzo wysoką trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. PortBin wykonany jest w całości z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu i nadaje się także w 100 proc. do ponownego recyklingu w zgodzie z zasadami gospodarkami obiegu zamkniętego.

Marcin Sowiński, Project Lead w RWE Offshore Development Poland: „Planujemy długoterminową obecność w Porcie Ustka związaną z serwisem i obsługą naszej pierwszej w Polsce morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II. Przyglądamy się także rozwojowi kolejnych projektów na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Dlatego też już dziś chcemy przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego w otoczeniu usteckiego portu i wnieść aktywny wkład w zrównoważony rozwój miasta. PortBin w Porcie Ustka będzie działać przez co najmniej 3 lata. Będziemy ściśle współpracować z partnerami tego projektu, aby monitorować wpływ jego pracy na wodny ekosystem.”

Olga Sarna, Prezeska Zarządu Fundacji MARE: „Od lat 70. tempo produkcji tworzyw sztucznych rośnie szybciej niż w przypadku jakiegokolwiek innego materiału. Z siedmiu miliardów ton plastikowych odpadów wytworzonych dotychczas na świecie mniej niż 10 proc. zostało poddanych recyklingowi. Miliony ton trafiają każdego roku do środowiska. Ponadto ok. 98 proc. jednorazowych produktów z plastiku wytwarza się z paliw kopalnych. Pokazuje to, że problem plastiku to nie tylko problem zanieczyszczenia środowiska i przenikania mikroplastiku do wszystkich zakamarków planety i nas samych, ale to także ogromny kontrybutor do nasilającego się kryzysu klimatycznego. Instalowane przez nas kosze morskie PortBin mają na celu zwrócenie uwagi na ten problem poprzez edukowanie lokalnej społeczności przy jednoczesnym oczyszczaniu basenów portowych z odpadów zanim ulegną rozdrobnieniu. Kosze wykonane są z materiałów pochodzących z recyklingu.”

Maciej Karaś, Prezes Zarządu Portu Morskiego w Ustce: „Dzisiejsze czasy wymuszają podejmowania nieustających działań zmniejszających oddziaływanie na środowisko. Port Ustka znajduje się w ujściu rzeki Słupi, co oznacza dla nas konieczność zadbania o usuniecie zanieczyszczeń niesionych rzeką, zanim trafią do Morza Bałtyckiego, skąd będą znacznie trudniejsze do usunięcia. Zamontowanie kosza będzie pierwszym krokiem do realizacji tego zadania. Jesteśmy zadowoleni z możliwości udziału we wspólnym projekcie. Instalacja kosza pomoże poprawić poziom czystości wewnętrznych wód portowych.”

F.E.W. Baltic II – pierwsza morska farma wiatrowa RWE u wybrzeży Polski

RWE rozwija swoją pierwszą morską farmę wiatrową u wybrzeży Polski. Projekt F.E.W. Baltic II zlokalizowany jest na północ od Ławicy Słupskiej, w wyłącznej strefie ekonomicznej w środkowej części polskiego Morza Bałtyckiego. Przy planowanej mocy zainstalowanej wynoszącej 350 megawatów, farma wiatrowa będzie w stanie wyprodukować wystarczającą ilość zielonej energii, aby zasilać około 350 000 gospodarstw domowych. Kontynuujemy rozwój projektu, prace są w toku a jego oddanie do użytku spodziewane jest pod koniec tej dekady. Port Ustka będzie przyszłą bazą operacyjną i serwisową do obsługi morskiej farmy wiatrowej RWE – F.E.W. Baltic II.

Zdjęcia: Bartosz Bańka 

Udostępnij na: