KOLEJNY MORSKI KOSZ DLA CZYSTSZEGO BAŁTYKU

KOLEJNY MORSKI KOSZ DLA CZYSTSZEGO BAŁTYKU

Szkodliwość plastiku dla środowiska, jak i dla naszego zdrowia, wydaje się już być powszechnie znanym faktem. Pomimo to do mórz i oceanów wciąż co roku trafia od 4,8 mln do 12,7 mln ton tworzyw sztucznych. Rozwiązanie tego problemu wymaga zarówno działań na lądzie, w celu ograniczenie ilości wytwarzanych i trafiających do wód odpadów, a także bezpośrednio w wodzie, aby wyłowić te odpady, które już do niej trafiły. Aby pomóc Morzu Bałtyckiemu w walce z tym problemem Fundacja MARE instaluje w bałtyckich portach kosze morskie, które rocznie są w stanie wyłowić z wody nawet 1 400 kg śmieci. Dzięki współpracy z Gdańskim Ośrodkiem Sportu i wsparciu finansowemu marki kosmetycznej Neboa w nowo otwartej Marinie na Wyspie Sobieszewskiej został właśnie zainstalowany kosz morski PortBin przystosowany do zbierania śmieci bezpośrednio z wody. Jest to trzeci kosz zainstalowany przez Fundację MARE w tym roku i szósty kosz na Bałtyku.

Instalacja morskich koszy to projekt, który MARE zamierza sukcesywnie rozwijać, poszukując najlepszych dostępnych technologii. Wierzymy, że taki kosz powinien znaleźć się w każdej marinie i w każdym porcie na naszym wybrzeżu, gdyż jest to efektywne rozwiązanie, które w mierzalny sposób poprawia jakość środowiska Bałtyku. Kosz działa na zasadzie filtra, przez który przepuszczana jest zasysana woda, a w jego wnętrzu zostają wszelkie odpady. Jeden kosz w ciągu roku jest w stanie zebrać nawet 1400 kg odpadów morskich.
Problem odpadów z tworzyw sztucznych to temat globalny, który nie omija Morza Bałtyckiego. Jak podaje HELCOM, nawet do 70% odpadów trafiających do Bałtyku to tworzywa sztuczne. Plastik stanowi też większość śmieci znajdowanych na jego wybrzeżach niezależnie od lokalizacji, a więc zarówno na miejskich plażach, jak i w miejscach dzikich.

Fot. Justyna Miętka 

Co dzieje się z plastikiem, który trafia do morza? Część odpadów mylona jest przez zwierzęta z pożywieniem i nie tylko zatruwa ich organizm, ale też upośledza odczuwanie głodu, skazując je na śmierć. Plastiki wystawione na działanie promieniowania słonecznego, ruchu falowego i prądów, ulegają degradacji do małych cząstek - mikroplastików, a następnie do nanoplastików. Te drobne cząstki i włókna, analogicznie do większych odpadów mylone są z pożywieniem przez organizmy morskie, a dodatkowo są praktycznie niemożliwe do usunięcia ze środowiska i przenikają do łańcucha pokarmowego, wracając do nas - ludzi. W ostatnich latach cząstki mikroplastiku zostały znalezione w wodzie pitnej i produktach spożywczych, takich jak sól czy miód. Ich wpływ na ludzkie zdrowie nie jest jeszcze znany. Dodatkowo przy rozdrabnianiu plastiku dochodzi do uwalniania niebezpiecznych związków, a same mikrodrobinki stanowią miejsce rozwoju drobnoustrojów i kumulują na swojej powierzchni toksyczne związki.

PortBin to urządzenie zbierające pływające śmieci z powierzchni wody do kosza. Pomysł ze skimmerem polega na usuwaniu (zasysaniu do kosza) pływających butelek i innych odpadów,
zanim rozpadną się na mikroplastik. Firma SpillTech opracowała szereg produktów do zbierania pływających śmieci, gdyż żaden produkt nie jest w stanie zrobić wszystkiego. PortBin został zaprojektowany jako optymalne rozwiązanie do zbierania pływających śmieci w portach i wolno pływających zbiornikach wodnych. Wyposażony jest w 30 litrowy kosz łatwy do opróżniania przez jedną osobę i posiada bardzo wysoką trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. W obecnej wersji PortBin wykonany jest z tworzywa sztucznego PE-HD i nadaje się w 100% do recyklingu. W przyszłości firma SpillTech planuje używać do produkcji koszy przetworzonego materiału. Warto zaznaczyć, że taki kosz morski jest w stanie oczyścić wodę nie tylko ze śmieci stałych, ale także z zanieczyszczeń płynnych, takich jak oleje.

Fot. Justyna Miętka 

Neboa to polska marka naturalnych kosmetyków do pielęgnacji włosów, stworzona zgodnie z filozofią RESPECT THE NATURE. Jej działanie opiera się na szczególnej trosce o środowisko naturalne - jako pierwsza polska marka NEBOA sięga do głębin oceanów, skąd pochodzi wykorzystywany przez nią w produkcji opakowań surowiec. Każda butelka NEBOA realnie zmniejsza ilość plastikowych śmieci w oceanach.

Udostępnij na: