KOSZE MORSKIE

KOSZE MORSKIE

Szkodliwość plastiku dla środowiska, jak i dla naszego zdrowia, wydaje się już być powszechnie znanym faktem. Pomimo to do mórz i oceanów wciąż co roku trafia od 4,8 mln do 12,7 mln ton tworzyw sztucznych. Rozwiązanie tego problemu wymaga zarówno działań na lądzie, w celu edukacji społeczeństwa oraz ograniczenie ilości wytwarzanych i trafiających do wód odpadów, a także bezpośrednio w wodzie, aby wyłowić te odpady, które już do niej trafiły.

Aby pomóc Morzu Bałtyckiemu w walce z tym problemem Fundacja MARE prowadzi nieustające działania edukacyjne i komunikacyjne na temat problemu odpadów morskich w morzach i oceanach, a także instaluje w bałtyckich portach kosze morskie, które odławiają śmieci bezpośrednio z wody.

Kosz PortBin został zaprojektowany jako optymalne rozwiązanie do zbierania śmieci pływających w portach i wolno pływających zbiornikach wodnych przy pomocy skimmera, który pozwala na zasysanie do kosza odpadów bezpośrednio z wody. Wyposażony jest w 30-litrowy kosz oraz posiada bardzo wysoką trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. PortBin wykonany jest w całości z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu i nadaje się także w 100% do ponownego recyklingu w zgodzie z zasadami gospodarkami obiegu zamkniętego.

Problem zanieczyszczania plastikiem ma wymiar globalny i nie omija również Morza Bałtyckiego. 

Jak podaje HELCOM, około 70% odpadów trafiających do Bałtyku to tworzywa sztuczne. Plastik stanowi też większość śmieci znajdowanych na jego wybrzeżach niezależnie od lokalizacji, a więc zarówno na miejskich plażach, jak i w miejscach dzikich. 

Z tego powodu Fundacja MARE podejmuje działania, których celem jest zapobieganie dostawania się tworzyw sztucznych do najbliższego nam morza. Instalacja koszy morskich w portach i marinach pozwala na odłowienie odpadów, które dostały się do środowiska naturalnego zanim dotrą na dno morza i ulegną rozpadowi do mikroskopijnych cząsteczek.

Nasze kosze znajdziecie w następujących marinach i portach wzdłuż polskiego wybrzeża: